Primjer 4.

Grafičkim postupkom konstruirati momentni dijagram ako je K1 = 3 . K2.

\includegraphics[scale=1]{z1sl/tozrp4.1}


Slijedit ćemo osnovne korake grafoanalitičkog postupka i momentni dijagram konstruirati superpozicijom dijagrama prema izrazima

M(x) = $\displaystyle \left\{\vphantom{
\begin{array}{ll}
M^0(x) - Z_2 \cdot y_2 (x)...
...
M^0(x) - Z_3 \cdot y_3 (x), & x_H \leq x \leq x_I, \\
\end{array} }\right.$$\displaystyle \begin{array}{ll}
M^0(x) - Z_2 \cdot y_2 (x), & x_F \leq x \leq ...
...x_H, \\
M^0(x) - Z_3 \cdot y_3 (x), & x_H \leq x \leq x_I, \\
\end{array}$

gdje su:
M(x)
moment na gredi zadanog nosača u presjeku s apscisom x;
M0(x)
moment na zamjenjujućoj gredi u presjeku x;
Zk . yk(x)
moment sile Zk u zategi kk $ \in$ {1, 2, 3}, oko težišta presjeka x grede zadanog nosača; krak yk(x) vertikalna je udaljenost od zatege k do težišta presjeka.

Dijagram M0 na zamjenjujućoj gredi, koji se u grafoanalitičkom postupku određuje analitički, konstruirat ćemo u ovom primjeru grafički. `Zamjenjujuća' je greda greda s prepustima. Dijagram momenata na toj je gredi, kao što znamo, afino pridružen verižnom poligonu.

`Izravnavanje' verižnoga poligona daje dijagram  M0 u mjerilu koje ovisi o odabranoj polnoj udaljenosti. Od tog dijagrama treba sada oduzeti dijagram  MZ, sastavljen od tri segmenta koji nastaju afinim preslikavanjima grede zadanoga nosača.3

Afina preslikavanja zadana su silama u zategama, MZk(x) = Zk . yk(x), pa su u polju nosača pravci pripadnih zatega osi tih preslikavanja, dok je u polju momenata os uvijek nulta linija momenata: Zk . 0 = 0.

Da bismo mogli započeti konstrukciju afine slike, moramo, osim osi, znati i par pridruženih točaka. Na konačnom dijagramu mora biti MC = 0, odnosno M0C = Z1 . y1(xC), pa je afino preslikavanje y1(x) $ \mapsto$ MZ1(x), MZ1(x) = Z1 . y1(x), mjerodavno za dio grede između točaka G i H, na kojem leži zglob C, zadano pridruženim točkama C i M0C. Slika dijela grede između G i H leži na pravcu koji, osim točkom M0C, prolazi projekcijom sjecišta pravca grede i pravca zatege  1 na nultu liniju momenata. (Slika: Sljedeći korak)

Konstrukcijom slike dijela G- H dobili smo i parove pridruženih točaka koji određuju druga dva preslikavanja. Naime, budući da na zadanom nosaču momenti u gredi neposredno lijevo i neposredno desno od točke G moraju biti međusobno jednaki (što slijedi iz uvjeta ravnoteže čvora G -- naime, zbog zglobnog priključka stupa na gredu, moment je na vrhu stupa jednak nuli), točka G i njoj pridružena točka, označena sa MZG, čine ujedno par pridruženih točaka u preslikavanju y2(x) $ \mapsto$ MZ2(x), MZ2(x) = Z2 . y2(x). Točka F sjecište je pravca grede i pravca zatege  2, pa slika dijela grede između točaka F i G, nastala tim preslikavanjem, leži na spojnici projekcije točke F na nultu liniju momenata s točkom MZG.

Na sličan ćemo način konstruirati i sliku dijela grede između točaka H i I, koja nastaje preslikavanjem y3(x) $ \mapsto$ MZ3(x), MZ3(x) = Z3 . y3(x). Iz uvjeta ravnoteže čvora H slijedi da su momenti u gredi neposredno lijevo i desno od njega međusobno jednaki, pa su točka H i njena slika MZH u preslikavanju y1(x) $ \mapsto$ MZ1(x) pridružene i u preslikavanju y3(x) $ \mapsto$ MZ3(x). Projekcija točke I, sjecišta grede i zatege  3, na nultu liniju momenata, druga je točka koja određuje sliku dijela grede između H i I.

Time smo završili grafičku konstrukciju momentnog dijagrama na gredi F- I, te ga možemo prenijeti os te grede. (Slika: Sljedeći korak)

U desnom stupu nema momenata savijanja. Naime, reakcija je u ležaju B vertikalna, pa na dijelu B- J postoji samo uzdužna sila. Kad horizontalne komponente sila Z1 i Z3 ne bi po iznosu bile jednake, a suprotno usmjerene, pojavili bi se iznad čvora J moment i poprečna sila. Kako, međutim, na vrhu stupa, u zglobu H, moment mora biti jednak nuli, a između točaka J i H nema vanjskih poprečnih djelovanja, zaključujemo da su na cijelom tom dijelu moment i poprečna sila jednaki nuli.

Kako je i reakcija u ležaju A vertikalna, na dijelu lijevoga stupa između točaka A i D nema momenta ni poprečne sile, no, oni će se iznad točke D, zbog horizontalne komponente sile Z2 u zategi  2, pojaviti. Moment će se između točaka D i E linearno mijenjati od vrijednosti nula do ME. Da bismo mogli odrediti moment ME, moramo poznavati horizontalnu komponentu sile Z2 (ili sile Z1 u zategi 1). Presiječemo li zategu  2 i gredu nosača neposredno lijevo od točke G, iz uvjeta ravnoteže dijela F- G dobivamo Z2v = MG/1 (vrijednost MG očitavamo iz momentnog dijagrama), pa možemo izračunati i Z2h.


\includegraphics[scale=0.75]{z1sl/tozrp4.2}




... nosača.3
Konstrukciju možemo nastaviti i na dobivenom verižnom poligonu uzmemo li u obzir da nultu liniju momenata čine stranice 3 i  2. Preglednosti i jasnoće prikaza radi, `izravnali' smo dijagram, iako pri prenošenju veličina na crtežu često dolazi do stanovite grafičke pogreške.

KF    2001-12-09