Na zadanom nosaču grafički odrediti reakcije te dijagrame momenata i poprečnih sila. Zadane sile su: K1 = K2 = 100 kN, K3 = 50 kN.
Iz uvjeta ravnoteže u horizontalnom smjeru možemo zaključiti da će i reakcija biti vertikalna. Primjena verižnoga poligona najčešći je i najjednostavniji grafički način rješavanja zadataka u kojima su sve sile (zadane aktivne i reakcije) međusobno paralelne.
Da bismo odredili reakcije, sustav sila , , svest ćemo konstrukcijom verižnog poligona na dvije sile koje ćemo zatim, postupkom opisanim u prethodnom zadatku, uravnotežiti s reakcijama.
Nanižimo u poligonu sila sile , i , te njihove početne i krajnje točke spojimo zrakama 0, 1, 2, 3 s po volji odabranim polom O. Komponenta sile na zraci 1 počinje u točki O, a završava na kraju sile , dok komponenta sile na toj zraci počinje na početku sile , a završava u točki O. Te su dvije komponente, dakle, po iznosu jednake, a suprotno usmjerene, pa njihova rezultanta iščezava; no, da bi se te komponente međusobne uravnotežile (da ne tvore spreg sila), moraju djelovati na istom pravcu, što ćemo osigurati u polju sila. Isto možemo zaključiti za komponente sila i na zraci 2.
Zadajmo sada u polju sila pravce djelovanja tih komponenti. U ovom primjeru konstrukciju verižnoga poligona ne trebamo započeti u točki A, jer je pravac djelovanja reakcije poznat, pa ćemo je moći, u odgovarajućem koraku konstrukcije, rastaviti na komponente u bilo kojoj točki tog pravca.
U odabranoj točki pravca djelovanja sile povlačimo stranice 0 i 1 verižnoga poligona (drugim riječima, silu u toj točki rastavljamo na komponente na tim stranicama), potom kroz sjecište stranice 1 s pravcem djelovanja sile stranicu 2, te, na kraju, kroz sjecište stranice 2 s pravcem sile stranicu 3. Odgovarajuće komponente sila i , te sila i sada leže na istim pravcima, pa se međusobno uravnotežuju. Prema tome, sustav sila , , sveli smo na sile koje djeluju na stranicama 0 i 3 verižnoga poligona. Iznosi i smjerovi djelovanja tih dviju sila određeni su u poligonu sila: prva od početka sile do točke O, a druga od točke O do kraja sile . Odredili smo ujedno i pravac djelovanja rezultante = + + : ona prolazi sjecištem stranica 0 i 3.
Zaključna linija (stranica 4 verižnog poligona) prolazi sjecištem pravca djelovanja reakcije sa stranicom 0 i pravca djelovanja reakcije sa stranicom 3 -- silu rastavili smo u komponente na pravcima 0 i 4, a u komponente na pravcima 3 i 4.
Pomoću zrake 4 u poligonu sila možemo odrediti iznose reakcija i . Reakcija zbroj je komponenti na zrakama 3 i 4, a reakcija komponenti na zrakama 4 i 0. Iznose sila očitamo iz crteža: B = 175 kN, A = 75 kN.
Kod greda na koje sile djeluju okomito na os, dijagram momenata po dijelovima je afino pridružen verižnom poligonu. Tu ćemo tvrdnju dokazati za ovaj konkretni primjer.
Odredimo moment u presjeku t-t. Odsječak pravca kroz presjek između stranica 4 i 1 verižnog poligona označit ćemo sa , a udaljenost pola od pravca sila u poligonu sila, polnu udaljenost, sa H.
Izdvojimo li lijevi dio grede, od ležaja A do presjeka t-t, sile u presjeku moraju uravnotežiti reakciju i silu . U poligonu sila vidimo da se rezultanta tih dviju sila, = + , može prikazati kao zbroj komponenti na zrakama 4 i 1; ta rezultanta, stoga, prolazi sjecištem stranica 1 i 4 verižnog poligona. Moment savijanja u presjeku t-t bit će
Za dio grede između ležajeva, ovisno o položaju presjeka, rezultanta vanjskih sila prolazi sjecištem stranice 4 s jednom od zraka 0, 1, 2. Nulta linija momenata uvijek je stranica 4. Rezultanta na prepustu, = + + + = - , prolazi sjecištem stranica 2 i 3, dok je nulta linija momenata stranica 3. Pod ležajem B nulta se linija momenata, prema tome, lomi.
Poprečna sila u bilo kojem presjeku na dijelu grede između ležaja A i hvatišta sile uravnotežuje reakciju , = - , između hvatišta sila i rezultantu sila i , = - ( + ) = - , itd.; na pojedinim je dijelovima, dakle, poprečna sila konstantna.
Dijagram poprečnih sila možemo konstruirati neposrednim prenošenjem odgovarajućih veličina iz poligona sila na pravce djelovanja sila u polju sila, uzastopce s lijeva na desno. Time dobivamo dijagram rezultanti vanjskih sila lijevo od presjeka, odnosno, dijagram poprečnih sila pomnoženih sa -1; dijagram poprečnih sila nastaje zrcaljenjem tog dijagrama na nultoj liniji.