Na zadanom nosaču grafički odrediti reakcije i unutarnje sile u presjeku t-t ako je K = 300 kN.
a) Reakcije
1. postupak: Culmannov pravac
Zadani nosač ima nepoznate reakcije u ležajevima A i B. Klizni ležaj B određuje pravac djelovanja reakcije , dok je pravac djelovanja reakcije nepoznat. Reakciju rastavit ćemo, kao u analitičkom postupku, u horizontalnu i vertikalnu komponentu. Prema tome, zadanu silu treba uravnotežiti s tri sile, , i . Za reakciju znamo pravac djelovanja, a za reakcije i znamo da njihova rezultanta prolazi točkom A. Točku presjeka pravca djelovanja sile i pravca djelovanja reakcije označimo sa C. Kroz nju prolazi rezultanta sila i koju ćemo označiti sa . Točka C prva je točka za koju znamo da se nalazi na Culmannovom pravcu, a kako rezultanta prolazi kroz točku A, točkama C i A određen je Culmannov pravac, jer je zadani nosač u ravnoteži ako su u ravnoteži sile i koje djeluju na istom pravcu (Culmannovom pravcu). Za silu znamo iznos, pravac i smjer, a za silu i rezultantu pravac djelovanja. Iz trokuta sila očitanjem u iskazanom mjerilu, (1cm :: 100kN), dobivamo iznose sile ( B = 140 kN) i rezultante ( RB, K = 225 kN). Zbog ravnoteže sila na pravcu dobivamo da je i iznos sile jednak iznosu rezultante ( A = 225 kN). Rezultantu rastavljamo na vertikalnu i horizontalnu komponentu te je Av = 200 kN i Ah = 100 kN.
2. postupak: pomoću verižnog poligona
Grafičku konstrukciju započinjemo upoligonu sila. Početnu točku sile označit ćemo sa a, a krajnju sa b. Silu rastavljamo na komponente i , pri čemu smo točku O, koju nazivamo polom, odabrali po volji (jedini je uvjet da ne leži na pravcu sile ); pravce 0 i 1 na kojima leže sile i nazivamo zrakama.
Cilj nam je nepoznate reakcije i rastaviti tako da po jedna njihova komponenta uravnoteži sile i . Na taj ćemo način sistem sila ,, svesti na dvije sile -- preostale dvije komponente reakcija i . Budući da je sistem ,, u ravnoteži, bit će uravnotežene i te dvije sile.
Prelazimo sada u polje sila, u kojem ćemo konstruirati verižni poligon. Kako su sile u mehanici krutih tijela klizni vektori, možemo ih rastaviti na komponente u bilo kojoj točki pravca na kojem djeluju. Međutim, točka A jedina je točka za koju znamo da kroz nju prolazi sila , pa (za sada) možemo tu silu samo u njoj rastaviti na komponente. Konstrukciju stoga započinjemo u toj točki. Povlačimo kroz nju stranicu 0 verižnog poligona, paralelno sa zrakom 0, a potom, kroz sjecište stranice 0 i pravca djelovanja sile (točka C), paralelno zraci 1, stranicu 1. Na taj smo način u polju sila zadali pravce ( 0 i 1) na kojima djeluju komponente i sile .
Silu rastavljamo u točki A na komponente, i to tako da jedna komponetna leži na stranici 0; njen iznos neka je jednak iznosu sile , a smjer suprotan toj sili -- ta će komponenta biti, dakle, . Na sličan ćemo način u točki D, u kojoj se sijeku stranica 1 i pravac djelovanja reakcije , reakciju rastaviti na dvije komponente -- komponenta na stranici 1 neka je = - . Očito je da rezultanta komponente reakcije i komponente reakcije uravnotežuje silu , tj. + + = .
Ostaju sile - i - . No, kao što smo već zaključili, one su u ravnoteži -- leže, dakle, na istom pravcu, jednake su po iznosu i suprotnoga smjera djelovanja. Kako su to komponente sila i , pravac njihovoga djelovanja spojnica je točaka A i D; taj pravac nazivamo zaključnom linijom jer njime `zatvaramo' verižni poligon. Iznose tih dviju sila odredit ćemo u poligonu sila. Kroz točku O povlačimo paralelu sa zaključnom linijom; tu ćemo zraku označiti sa 2. Komponenta na zraci 2 i komponenta (na zraci 1) zbrojene daju reakciju . Budući da je pravac djelovanja reakcije poznat, zatvaranjem trokuta sila dobivamo iznose i smjerove djelovanja reakcije i njene komponente na zraci 2 (označimo li sjecište zrake 2 i pravca sile sa c, ta je komponenta ). I na kraju, = = + .
b) Unutarnje sile
Izdvojimo li dio nosača zamišljenim presjekom, (poopćene) unutarnje sile u presjeku možemo smatrati vanjskim silama koje djeluju na taj dio nosača.
Na dio nosača lijevo od presjeka t-t djeluju reakcija i sile u presjeku ,, (na slici smo u polju sila naznačili pretpostavljene smjerove unutarnjih sila). Te sile moraju biti u ravnoteži.
Budući da su poznati pravac, iznos i smjer djelovanja sile te pravci djelovanja sila i , zatvaranjem trokuta sila možemo odrediti iznose i smjerove sila i ; očitavanjem iz crteža dobivamo Nt-t = 210 kN i Tt-t = 70 kN.
Iz izraza za ravnotežu momenata oko težišta presjeka t-t dobivamo = ×, a kako su i međusobno okomiti, duljina vektora je Mt-t = r . A; duljinu r očitavamo, u mjerilu, iz crteža, te je Mt-t = 0, 45 . 225 = 101, 25 kNm.
Sile
, i
možemo odrediti
i uravnoteženjem dijela nosača desno od presjeka
t-t. Na taj dio,
osim unutarnjih sila, djeluju i zadana sila i
reakcija , odnosno, rezultanta tih dviju sila,
= + .
Postupak određivanja unutarnjih sila inače je analogan postupku za
lijevi dio. Usporedite smjerove unutarnjih sila dobivene
uravnoteženjem lijevoga i desnog dijela.