Na zadanom nosaču grafički odrediti reakcije ako je K = 100 kN.
Osi štapova 1, 2 i 3 pravci su na kojima djeluju reakcije , i . Zadanu silu trebamo, dakle, uravnotežiti s tri sile kojima su poznati pravci djelovanja.
(Crtež zadanog nosača, u mjerilu duljina, u kojem određujemo pravce djelovanja sila, nazivamo poljem sila. Iznose sila i njihove smjerove određujemo u poligonu sila, crtanom u mjerilu sila.)
1. postupak: uravnoteženje triju sila
Pravci djelovanja reakcija i sijeku se u točki A, te će kroz tu točku proći pravac rezultante tih reakcija, koju ćemo označiti sa .
Zadatak smo time sveli na problem uravnoteženja triju sila: , i . Pritom poznajemo: iznos, pravac i smjer djelovanja jedne sile (), pravac djelovanja druge sile ( na osi štapa 3), te jednu točku kroz koju prolazi pravac treće sila ( kroz A). Znamo da su tri sile u ravnini u ravnoteži samo ako pravci na kojima djeluju prolaze kroz istu točku.1 (Poznato je iz projektivne geometrije da paralelni pravci prolaze zajedničkom beskonačno dalekom točkom.) Pravac sile mora, stoga, prolaziti kroz točku B u kojoj se sijeku pravci sile i reakcije . Zaključujemo da je taj pravac određen točkama A i B.
Budući da sada znamo pravce s kojima su paralelne stranice trokuta sila (pravci djelovanja sila , , ) i duljinu jedne njegove stranice (iznos sile ), možemo taj trokut konstruirati (drugim riječima, silu uravnotežiti silama i ), te odrediti smjerove sila i . Silu rastavljamo potom na sličan način na komponente i . (Obratite pozornost na smjerove djelovanja sila -- silu uravnotežujemo silama i ; za razliku od toga, silu rastavljamo na i .) Na kraju iz tako dobivenog poligona sila očitavamo, u iskazanom mjerilu ( 1 cm : : 25 kN), iznose sila: R1 = 49 kN, R2 = 52 kN, R3 = 53 kN. (Riješite zadatak i analitičkim postupkom. Očitani iznosi reakcija razlikuju se od analitičkih rezultata zbog nepreciznosti grafičke konstrukcije.)
2. postupak: pomoću Culmannovog pravca
Rješavanje i sada započinjemo određivanjem točke A kroz koju prolazi pravac rezultante = + . S druge strane, pravac rezultante sile i reakcije (označimo je sa ) prolazi kroz točku B u kojoj se sijeku pravci djelovanja tih dviju sila.
Dvije su sile, kao što znamo, u ravnoteži ako leže na istom pravcu te ako su jednakoga iznosa i suprotnoga smjera djelovanja. Rezultante i moraju, stoga, obje ležati na pravcu određenom točkama A i B; taj pravac nazivamo Culmannovim pravcem.
Sada imamo sve potrebne geometrijske podatke za konstrukciju trokuta sila sa stranicama , i . (Smjerovi sila i određeni su izrazom = + .) Za rezultantu vrijedi = - ; kao u prethodnom postupku, rastavljamo je na komponente i .
(Usporedba opisanih postupaka pokazuje da se u stvari radi o
dvije interpretacije iste grafičke konstrukcije.)