Tehničko veleučilište u Zagrebu. Graditeljski odjel.    2000/2001.

Mehanika tla. Bilješke za predavanja. sastavila dr.sc. Sonja Zlatović, dipl.ing.građ.

 

3                           Klasifikacija tla i indeksni pokazatelji. 1-1

 

3.1     Osnovne grupe tla  1

3.2     Klasifikacija nekoherentnih ili krupnozrnih tala  1

3.3     Indeksni pokazatelji za nekoherentna tla  2

3.4     Klasifikacija koherentnih ili sitnozrnih tala  11

3.5     Indeksni pokazatelji za koherentna tla  33

3.6     Identifikacija tla na terenu  47

3.1                    Osnovne grupe tla

 

Postoji niz različitih klasifikacija tla, te, u različitim zemljama, unekoliko različitih standarda prema kojima se vrši klasifikacija. Uglavnom, tla se dijele prije svega na

v      nekoherentna ili krupnozrna tla, za koja vrijedi da je više od 50% mase ili težine čvrstih čestica veličine šljunka ili pijeska (tj. čestica koje se vide golim okom):  to su sipka tla, kod kojih je koheziona sila između čvrstih čestica zanemariva.

v      koherentna ili sitnozrna tla, za koja vrijedi da je više od 50% mase ili težine čvrstih čestica veličine praha ili gline (tj. čestica koje se ne vide golim okom): to su tla kod kojih je koheziona sila između čvrstih čestica bitna, i zbog velike specifične površine čvrstih čestica i zbog postojanja električnih sila koje vežu vodu: to su tla koja se na neki način dadu mijesiti.

 

3.2                    Klasifikacija nekoherentnih ili krupnozrnih tala

 

Kako su sastavljena od većinom od krupnih zrna između kojih su kohezione sile zanemarive, ponašanje nekoherentnih tala uvjetovano je prije svega veličinom njihovih zrna tj. granulometrijskim sastavom. Zato se i klasifikacija nekoherentnih tala zasniva na granulometrijskom sastavu. Prije svega, razlikuju se dvije grupe prema veličini najviše zastupljenih zrna (mjereći postotak mase ili težine):

v      šljunci (gravel đ  oznaka G) su nekoherentna tla u kojima su pretežno zastupljena zrna šljunka,

v      pijesci (sand đ  oznaka S) su nekoherentna tla u kojima su pretežno zastupljena zrna pijeska.

 

Svaka od ovih grupa dalje se dijeli prema granulometrijskom sastavu koji se zorno vidi iz oblika granulometrijskog dijagrama. Oznake se razlikuju.

v      dobro graduirana (well graded đ dodatna oznaka W) su tla – šljunci, GW ili pijesci, SW, širokog granulometrijskog područja sa svim frakcijama dobro zastupljenim (npr. CU = D60/D10 veće od 4 za šljunke ili 6 za pijeske, CC = (D30)2/(D10D60) između 1 i 3), sitnih čestica ima manje od 5%

v      slabo graduirana tla (poorly graded đ dodatna oznaka P) – šljunci, GP ili pijesci, SP – kojima nedostaje neka frakcija unutar granulometrijskog područja (ne zadovoljavaju uvjete za dobro graduirana tla), sitnih čestica ima manje od 5%

v      jednolično graduirana tla (uniformly graded đ  dodatna oznaka U) – šljunci, GU ili pijesci, SU – koje čini jedna frakcija, sitnih čestica ima manje od 5%

v      slabo graduirana tla sa mnogo prašinastih čestica (silt đ dodatna oznaka M ili Fs) – šljunci, GFs ili pijesci, SFs, sitnih čestica ima više od 12%, a klasificiraju se kao prah (v. 3.4)

v      slabo graduirana tla sa mnogo glinovitih čestica (clay đ dodatna oznaka C ili Fc) – šljunci, GFc ili pijesci, SFc, sitnih čestica ima više od 12%, a klasificiraju se kao prah (v. 3.4)

v      kombinacije tala ako je sitnih čestica 5 do 12% i slično, npr. SFc/SFs.

 

Ukratko, klasifikacija nekoherentnih tala vrši se prema granulometrijskom sastavu, prije svega prema veličini zrna i širini ili pravilnosti zastupljenih frakcija. Posebni značaj daje se – zbog utjecaja na ponašanje tla – prisutnosti sitnih čestica, koje se opisuju onako kako se klasificiraju sitnozrna tla.

Klasifikacija tla odnosi se samo na čvrste čestice toga tla i za provođenje potrebnih postupaka dovoljan je poremećeni uzorak (tj. nije nužan neporemećeni uzorak tla kome treba sačuvati i strukturu i vlažnost). Ipak, pripadnosti određenoj klasi, pri opisu nekog zemljanog materijala, dodaju se i svi ostali dostupni podaci: veličina najvećeg zrna, zaobljenost, tvrdoća, mineraloški sastav, boja, možda geološki podaci i slično. Radi li se o neporemećenom tlu, opisuje se i zbijenost tla i slično.

              

 

3.3                    Indeksni pokazatelji za nekoherentna tla

 

Relativni koeficijent pora najčešće se koristi kao pokazatelj zbijenosti nekoherentnog tla, uspoređujući dati koeficijent pora sa maksimalnom i minimalnom vrijednosti dobivenom standardnim postupcima (v. 2.6)

               Dr = (emax – e)/(emax - emin)

Postoje različite ocjene stupnja zbijenosti:

npr. tlo je rahlo ako je 0 < Dr < 0,33, srednje zbijeno ako je 0,33 < Dr < 0,66, zbijeno ako je 0,66 < Dr

ili vrlo rahlo ako 0 < Dr < 15%, rahlo ako 15% < Dr < 35%, srednje zbijeno ako 35% < Dr < 65%, zbijeno ako 65% < Dr < 85%, vrlo zbijeno ako 85% < Dr .

Novija istraživanja pokazuju, međutim, da ocjena zbijenosti predstavlja samo dio informacije: stanje naprezanja u tlu drugi je bitni parametar, uz koeficijent pora (u odnosu na neke vrijednosti karakteristične za dato tlo), nužan za predviđanje ponašanja tla. To je vrlo zanimljivo područje znanosti u brzom razvoju.

 

3.4                    Klasifikacija koherentnih ili sitnozrnih tala

 

Koherentna ili sitnozrna tla najčešće se klasificiraju prema granicama plastičnosti i sadržaju organskih tvari u dijelu uzorka koji čine čestice manje od oko 3 mm (1/8”). Pri tome se koristi dijagram plastičnosti:

v      prahovi (silt,  oznaka M) su koherentna tla čiji par vrijednosti wL, IP u dijagramu plastičnosti odgovara području ispod A – linije i nemaju organskih tvari. Dijele se prema granici tečenja na

v      prah niske plastičnosti (low plasticity), ML                         za koje   wL <       35 %

v      prah srednje plastičnosti (intermediate plasticity),  MI   za koje                   35 %      < wL <   50 %

v      prah visoke plastičnosti (high plasticity), MH                     za koje                                                 50 % < wL

 

v      gline (clay đ  oznaka C) su koherentna tla čiji par vrijednosti wL, IP u dijagramu plastičnosti dođe iznad A – linije, (i nema organskih tvari)

v      glina niske plastičnosti (low plasticity), CL                        za koje   wL <       35 %

v      glina srednje plastičnosti (intermediate plasticity),  CI   za koje                   35 %      < wL <   50 %

v      glina visoke plastičnosti (high plasticity), CH                     za koje                                                 50 % < wL

v       

v      organske gline (organic clay đ oznaka O) su koherentna tla čiji par vrijednosti wL, IP u dijagramu plastičnosti i sadrže organske tvari

v      niske plastičnosti (low plasticity), OL                                  za koje   wL <       35 %

v      srednje plastičnosti (intermediate plasticity),  OI             za koje                   35 %      < wL <   50 %

v      visoke plastičnosti (high plasticity, OH                                 za koje                                                 50 % < wL

v       

v      treseti (peat đ  oznaka Pt) su vlaknasta i vrlo organska tla, velike plastičnosti

 

Za ovakovu je klasifikaciju koherentnog tla potrebno poznavati sadržaj organskih tvari, te, na dijelu tla iz koga su odstranjene čvrste čestice veće od 3 mm, izvesti pokuse za određivanje granice tečenja i granice plastičnosti. Nije, dakle, potrebno imati neporemećeni uzorak tla, kojemu bi bile sačuvane izvorna struktura i vlažnost. Ipak, pripadnosti određenoj klasi, pri opisu nekog zemljanog materijala, dodaju se i svi ostali dostupni podaci: veličina najvećeg zrna, možda mineraloški sastav, boja, miris, možda geološki podaci i slično. Ako je to moguće, opisuje se i gnječivost tla i slično.

 

3.5                    Indeksni pokazatelji za koherentna tla

 

Osim indeksa plastičnosti, IP = wL - wP, koji opisuje plastičnost i najčešće se koristi za klasifikaciju tla, dakle za opis svojstava čvrstih čestica, često se koristi i niz drugih veličina koje uspoređuju granice plastičnosti i slične veličine.

 

Indeks konzistencije, Ic (index of consistency)

                          Ic = (wL – w)/(wL - wP),

vlažnost u datom (prirodnom ili slično) stanju, uspoređuje sa granicama tečenja i plastičnosti.

Ic = 0 ako je uzorak na granici tečenja, Ic = 1 na granici plastičnosti,

uzorak je u plastičnom stanju ako je 0 < Ic < 1, u žitkom ako je Ic < 0.

Indeks tečenja, IL (liquidity index)

                          IL = (w – wP)/(wL - wP),

koji također vlažnost u datom (prirodnom ili slično) stanju, uspoređuje sa granicama tečenja i plastičnosti ali tako da IL = 0 ako je uzorak na granici plastičnosti, IL = 1 na granici tečenja, uzorak je u plastičnom stanju ako je 0 < IL < 1, u žitkom ako je IL > 1.

 

 

3.6                    Identifikacija tla na terenu

 

Klasifikacija tla obavlja se na reprezentativnom uzorku tla u laboratoriju. Prije nego se laboratorijska ispitivanja obave, čak prije nego se uzorci otpreme, uobičajeno je, odmah pri vađenju uzoraka, sve dostupne podatke zapisati. Čak klasifikacija tla obavlja se prema granulometrijskom sastavu ocijenjenom vizuelno, te na osnovu jednostavnih pokusa koji se dadu obaviti na terenu. U knjizi profesora Nonveillera dat je lijepi pregled ovih pokusa, kao i potencijalnih zaključaka.

 

top

home