Situacije zemljanih radova uz prometnice koje smo obradili na idealnom terenu (ravnini) možemo sada rješavati za topografsku plohu. Postupci konstrukcije u kotiranoj projekciji uglavnom su isti, razlikuju se samo konstrukcija neutralne linije te rubova nasipa i usjeka. Te linije više nisu pravci ili konike, već ravninske krivulje čije projekcije određujemo spajanjem istoimenih slojnica topografske plohe sa slojnicama ravnina planuma, nasipa ili usjeka.
Prometnica u pravcu i nagibu na terenuZadatak 1: Planum prometnice u pravcu, širine 10 m, uspinje se od točke \(\small A\) (na koti 30) prema točki \(\small B\) s nagibom 4 %. Na zadanom terenu (prva slika prezentacije 58) riješite situaciju zemljanih radova.
Prezentacija 58 Opis konstrukcije:
U okviru kolegija Deskriptivna geometrija, nećemo modelirati prometnicu u krivini i nagibu, kao ni plohe usjeka i nasipa uz takvu prometnicu. U tim slučajevima plohu planuma, kao i plohe nasipa i usjeka aproksimiramo posebnim pravčastim plohama koje nazivamo zavojnim plohama. Zainteresirani studenti mogu samostalno proučiti nastavne materijale izrađene za izborni predmet Perspektiva, koji se predaje na diplomskom studiju Građevinskog fakulteta u Zagrebu. |
Sonja Gorjanc - GeomTeh3D - Razvojni projekt Sveučilišta u Zagrebu