Perspektivna kolineacija u ravnini
Ravninska perspektivna kolineacija je kolineacija ravnine kod koje postoji točno jedan fiksni pravac o, čije su sve točke fiksne, i točno jedna fiksna točka S∉o.
Za pravac o kažemo da je os, a za točku S da je središte perspektivne kolineacije.
Budući da je perspektivna kolineacija preslikavanje (tj. funkcija) koja točkama ravnine pridružuje točke te iste ravnine, domena i kodomena te funkcije se podudaraju. Stoga ćemo u našim daljnjim oznakama jedno polje točaka označavati indeksom 1, a drugo indeksom 2. Tako ćemo točku perspektivno kolinearno pridruženu točki T1 označavati T2, a pravac koji je perspektivno kolinearno pridružen pravcu p1 označavat ćemo p2.
Sada ćemo, izvodeći redom korake na sljedećoj slici i prateći popratne komentare, istražiti osnovna svojstva perspektivne kolineacije (npr. s kojim je elementima ona jednoznačno određena) te prikazati osnovnu konstrukciju para perspektivno kolinearno pridruženih točaka.
Na slici 15 točka S je središte, a pravac o je os perspektivne kolineacije. A1 je bilo koja točka ravnine. Jedino što o njoj znamo jest to da nije fiksna.
Slika 15
|
|
1. korak: Spojnica točaka S i A1 preslikava se sama u sebe, jer sarži dvije fiksne točke (S i X). Nazivamo ju zrakom kolineacije. Zbog kolinearnosti preslikavanja točka A2, pridružena točki A1, mora ležati na toj zraci.
2. korak:
Odabrali smo točku A2 na zraci. To može biti bilo koja točka osim S, X ili A1.
3. korak:
B1 je bilo koja daljna točka ravnine. Možemo li iz zadanih elemenata odrediti točku B2, perspektivno kolinearnu sliku točke B1?
4. korak:
B2 mora ležati na zraci točke B1.
5. korak:
Uočite pravac p1, spojnicu A1B1.
6. korak:
Pravac p2, zbog kolinearnosti, prolazi kroz A2 i siječe os u istoj točki kao i pravac p1.
7. korak:
Točka B2 je jedinstveno sjecište zrake točke B1 i pravca p2.
Pomičite sada točku B1 na gornjoj slici i uočite kako konstrukcija točke B2 ne ovisi o njezinu položaju, tj. tom se konstrukcijom može odrediti perspektivno kolinearna slika bilo koje točke ravnine.
Pomaknite točku A2 na zraci (nju smo odabrali po volji) i uočite kako taj pomak mijenja položaj točke B2, tj. sliku točke B1. Dakle, odabirom točke A2 u potpunosti smo odredili perspektivno kolinearno preslikavanje.
|
Osnovna svojstva perspektivne kolineacije
Svi pravci koji prolaze središtem kolineacije preslikavaju se sami u sebe. Nazivamo ih zrakama perspektivne kolineacije.
Parovi perspektivno kolinearno pridruženih točaka leže na zrakama perspektivne kolineacije.
Parovi perspektivno kolinearno pridruženih pravaca sijeku se na osi perspektivne kolineacije. Stoga se pravac koji je paralelan s osi, preslikava u pravac koji je također paralelan s osi.
Svaka perspektivna kolineacija jednoznačno je određena svojim središtem S, osi o i jednim parom pridruženih točaka A1, A2.
Takav način zadavanja perspektivne kolineacije označavat ćemo (S,o,A1, A2).
Pri tome za odredbeni par pridruženih točaka možemo odabrati bilo koji par koji je pridružen u toj perspektivnoj kolineaciji. Na primjer, za perspektivnu kolineaciju na slici 15 vrijedi (S,o,A1, A2)=(S,o,B1,B2). Provjerite to na sljedeći način: Isključie sve prozorčiće osim onih uz 3., 4. i 7. korak. Sada je perspektivna kolineacija zadana sa (S,o,B1,B2). Daljnje uključivanje prozorčića uz 1., 5., 6. i 2. korak, daje konstrukciju točke A2, perspektivno kolinearne slike točke A1.
Sonja Gorjanc - 3DGeomTeh - Razvojni projekt Sveučilišta u Zagrebu, Izrađeno GeoGebrom
|